Бизнис

Од еволуцијата на стартап културата до спојувањето на различни полиња и технологии за создавање нови индустрии - оваа страница ги покрива трендовите и новостите кои ќе влијаат на иднината на бизнисот.

категорија
категорија
категорија
категорија
Во тренд предвидувањаНовифилтри
103316
Сигнали
https://economictimes.indiatimes.com/industry/cons-products/fmcg/how-harsh-mariwalas-marico-is-reinventing-itself-with-changing-times/articleshow/103355551.cms
Сигнали
Economictimes
Пред речиси две децении, трговскиот знак на Марико со масло за коса цветаше на домашниот пазар, како и на неколку поблиски странски земји. Сепак, компанијата сакаше да се прошири. Со мала експертиза во областа, Харш Маривала, основачот и претседавачот, отиде во САД и идентификуваше ...
245503
Сигнали
https://www.foxbusiness.com/economy/auto-insurance-premiums-are-skyrocketing-whats-blame
Сигнали
Фоксбизнис
Според Insurify, Невада е рангирана на втората највисока стапка на осигурување на автомобили во земјата. Зголемените премии за осигурување на автомобили го разгоруваат пламенот на високата инфлација и го задржуваат финансискиот притисок врз милиони американски домаќинства на национално ниво. Потрошувачките цени се зголемија за 0.4% во март во однос на претходната...
59832
Сигнали
https://warehousenews.co.uk/2023/05/nulogy-north-star-awards-highlights-supply-chain-leaders/
Сигнали
Warehousenews
Nulogy, водечки снабдувач на решенија за соработка со синџирот на снабдување, ги објави победниците на наградите Nulogy North Star во 2023 година. Презентирана на конференцијата на Nulogy xChange 2023 во Нешвил, Тенеси, програмата Nulogy North Star Awards ги препознава компаниите во заедницата на синџирот на снабдување кои ја искористија платформата Nulogy за да го истераат оперативниот отпад и брзо да се прилагодат на динамичен потрошувачки пејзаж, истовремено обезбедувајќи повисоки нивоа на услуга на нивните клиенти.
134644
Сигнали
https://www.jdsupra.com/legalnews/safe-harbor-policy-bolsters-case-for-8421679/
Сигнали
Dsдсупра
Министерството за правда на САД (ДП) во октомври испрати јасна порака до компаниите вклучени во спојувања и превземања (М и нивните советници: Компаниите што преземаат нема да бидат казнети за навремено доброволно обелоденување на криминално однесување на стекнатите ентитети. Оваа политика на безбедно пристаниште на ниво на , објавено од страна на заменик-јавниот обвинител на САД, Лиза Монако на 22-от годишен институт за усогласеност и етика на Друштвото за корпоративна усогласеност и етика во Чикаго, ветува претпоставка за одбивање на обвинителството за доброволно самообјавување на криминално однесување откриено во текот на спојување или стекнување.
88106
Сигнали
https://medium.com/@jorgetorresai/navigating-the-llm-landscape-a-comparative-analysis-of-leading-large-language-models-ce3f3d8d66cd?source=rss------artificial_intelligence-5
Сигнали
Медиум
Како што побарувачката за напредни способности за обработка на природен јазик продолжува да расте, појавата на големи јазични модели (LLM) стана клучна пресвртница во оваа област. Со брзиот напредок на технологијата за вештачка интелигенција, LLM го револуционизираа начинот на кој комуницираме со текстот, овозможувајќи ни да комуницираме, анализираме и генерираме содржина со невидена софистицираност.
125564
Сигнали
https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=AP50371023
Сигнали
IDC
Овој извештај на IDC ги истражува трајните предизвици со кои се соочуваат производителите од Азија/Пацифик во нивните синџири на снабдување и како тие се справуваат со нив. Продолжените нарушувања, влошени од економските притисоци и глобалните конфликти, бараат отпорни стратегии. Бизнисите имаат приоритет на интеграцијата за да се решат празнините во соработката, брзината и видливоста.
18054
Сигнали
https://www.youtube.com/watch?v=kzqHpGME0NM
Сигнали
Fandom Entertainment
Рот Корнет и Били Бизнис седнат со Мич Лоу, извршен директор на MoviePass, за да разговараат за сите работи околу иновативната програма. Што носи иднината? ...
66207
Сигнали
https://www.swissinfo.ch/eng/business/-artificial-intelligence-is-the-defining-technology-of-our-time-/48566368
Сигнали
swissinfo
Катрин Хинкел, извршен директор на Мајкрософт Швајцарија, е убедена дека вештачката интелигенција (ВИ) е следниот голем чекор во начинот на кој комуницираме со ИТ. Сепак, оваа нова технологија ќе биде еден вид „копилот“ и нема да ја замени човечката интелигенција, вели таа за SWI swissinfo.ch во седиштето на Microsoft во ...
38214
Сигнали
https://www.adweek.com/agencies/mother-head-learning-development-maria-scileppi/
Сигнали
Адвејк
72andSunny ветеринар Марија Сцилеппи ја презема новата улога
130789
Сигнали
https://www.csrwire.com/press_releases/787141-meet-nico-tahon-materials-planning-lead-and-volunteer-mondelez-supply-chain
Сигнали
ООП
Почетна Вести Различност и вклученост. „Верувам во важноста на различноста и вклученоста на работното место. Жените историски биле недоволно застапени во улогите во синџирот на снабдување и јас сум посветена да помогнам да се реши оваа нерамнотежа и да се промовира родовата еднаквост. Вие сте со Монделез повеќе од 15 години.
101664
Сигнали
https://www.wipro.com/consulting/is-there-a-future-of-work-with-ai/
Сигнали
Випро
Во изминатите неколку години, во услови на невидени стапки на хибридна и далечинска работа, иднината на работата е тема на интензивен разговор меѓу глобалните бизниси. Неодамнешните достигнувања во GenAI го носат тој разговор во нова крајност. Се поставува прашањето: има ли иднина за работа? . Како што машинското учење ги презема претходно аналитичките улоги окупирани од луѓето, и додека GenAI се залага за создавање содржини и кодови, се зголемува вознемиреноста за преместување на работните места на ниво на економија и ригидна автоматизација.
254756
Сигнали
https://www.consultancy.uk/news/37140/supply-chain-professionals-turn-to-ai-and-local-goods-amid-brexit-complexity
Сигнали
Консултантски
Синџир на снабдување со вештачка интелигенција. Со Брегзит и други прашања што го продлабочуваат недостатокот на вештини во синџирот на снабдување во ОК, новото истражување сугерира дека мнозинството компании бараат да набават повеќе од своето добро локално. Фирмите, исто така, се повеќе се свртуваат кон технологијата за да го намалат оптоварувањето на нивната функција за набавки - што бара зајакнување на сајбер-безбедноста низ нивните функции.
177009
Сигнали
https://www.thehindu.com/business/apm-terminals-signs-mou-with-jnpa-to-set-up-container-terminal-at-vadhavan/article67735360.ece
Сигнали
Техинду
Сместено на западниот брег на околу 150 километри северно од Мумбаи, пристаништето Вадаван се очекува да биде амбициозен и важен пристанишен проект, преземен од Владата на Индија. Има природен провев од околу 20 метри и ќе има лесни врски со мрежата на националните автопатишта и железничката мрежа на посветен товарен коридор (DFC). .
74400
Сигнали
https://www.trucknews.com/business-management/economic-trucking-trends-latest-data-sends-mixed-signals-on-industry-health/1003176149/
Сигнали
Trucknews
Економските податоци за оваа недела поврзани со камионите насликаа згрчена слика за индустријата. Тонажата на камиони за изнајмување забележа здрав скок, но остана на територијата со рецесија на товарот. Севкупните услови за превоз со камиони се подобрија, но останаа слаби.
Регистрациите на нови оператори во САД се намалени, додека излезите...
78373
Сигнали
https://www.reuters.com/business/environment/fixing-deep-sea-mining-damage-would-be-double-cost-extraction-study-2023-06-29/
Сигнали
Ројтерс
ЛОНДОН, 29 јуни (Ројтерс) - Извлекувањето минерали од дното на океанот може негативно да влијае на биолошката разновидност до 25 пати поголемо од копненото рударство, а поправањето на штетата би чинело двојно повеќе од екстракцијата, се вели во новиот извештај за Четврток.Потрага по алтернативи за фосилните...
175938
Увид објави
Увид објави
Додека метаверзумот може да ги намали емисиите на патување, неговите масивни компјутерски потреби може да ги неутрализираат сите еколошки придобивки.
116235
Сигнали
https://www.webwire.com/ViewPressRel.asp?aId=312020
Сигнали
Webwire
За производителите на амбалажа, потребата да се користи низа различни премази со топлинска заптивка за да се обезбедат оптимални перформанси и безбедност може да додаде значителна цена и сложеност на производството, синџирите на снабдување и залихите. Со развојот на Loctite Liofol HS 1181, Henkel им помага на брендовите и производителите да се справат со овие предизвици со универзална, топлинска заптивка со високи перформанси за запечатување на алуминиумска фолија или полиестерски филм на пластични подлоги.
94998
Сигнали
https://www.ig.com/en/news-and-trade-ideas/target-_unloved_-metals--as-china-data-weakens-230809
Сигнали
Ig
Здраво, јас сум Анџелин Онг и добре дојдовте на IG's Trading the Market. Овде за да разговараме за изгледите за рударската индустрија, особено откако сите тие податоци укажуваат на Кина, која наслика прилично лоша слика, е Бен Дејвис, европски аналитичар за рударство во Librem Capital. АО: Бен, ти благодарам многу што ни се придружи.
73068
Сигнали
https://www.forbes.com/sites/gilpress/2023/06/21/generative-ai-as-the-platform-for-the-future-of-work/
Сигнали
Форбс
Сите сакаат да бидат платформа за иднината на работата, од етаблирани играчи како Google и Microsoft до генеративни стартапи со вештачка интелигенција како што е theGist. Сите се обидуваат да го минимизираат преоптоварувањето со информации, клучниот предизвик за продуктивноста на работниците со знаење.
Зголемување на работата со генеративен...
76487
Сигнали
https://familybusinessunited.com/2023/06/26/croxsons-create-primary-packaging-for-ramsays-gin/
Сигнали
Семеен бизнис обединет
Водечката компанија за пакување стакло, Croxsons, заедно со долгорочниот клиент, Eden Mill Destillery, произведоа примарно пакување за лансирањето на Ramsay's Gin, врвен лондонски сув џин лансиран во соработка со меѓународно познатиот готвач, Гордон Ремзи.
Инспириран од шкотскиот...
218659
Сигнали
https://www.thedailybeast.com/houthi-strike-that-forced-crew-to-abandon-cargo-ship-leaves-2-dead
Сигнали
Thedailybeast
Најмалку двајца членови на екипажот на комерцијален брод во Аденскиот Залив беа убиени во напад на бунтовничката група Хути со седиште во Јемен во средата, објави британската амбасада во Сана. Двете смртни случаи се првите жртви од напад на Хутите врз комерцијални превозот на Блискиот Исток, кој...
75805
Сигнали
https://www.prweb.com/releases/worlds_first_high_reliability_robotic_picking_cell_for_transparent_poly_bags_to_be_unveiled_at_automatica/prweb19413620.htm
Сигнали
Првеб
Автоматика

Оваа соработка повеќе од двојно ја зголемува најдобрата брзина на пропусната моќ моментално достапна, со многу повисоки стапки на успех.


МИНХЕН, Германија (PRWEB)
Јуни 27, 2023
Тројца производители на следната генерација на роботски технологии за избор и место (Fizyr, Zivid, The Gripper Company) денеска го претставија...