животната средина

Адаптација на климатските промени; зачувување на животната средина; заштита на биолошката разновидност - оваа страница ги покрива трендовите и новостите што ќе ја обликуваат иднината на нашата заедничка средина.

категорија
категорија
категорија
категорија
Во тренд предвидувањаНовифилтри
157731
Сигнали
https://cnalifestyle.channelnewsasia.com/dining/prefer-bean-free-coffee-alternative-381681
Сигнали
Cnalifestyle
Знаеме дека е мака да се префрлат прелистувачите, но сакаме вашето искуство со CNA да биде брзо, безбедно и најдобро што може да биде. За да продолжите, надградете на поддржан прелистувач или, за најдобро искуство, преземете ја мобилната апликација.
242605
Сигнали
https://www.pbs.org/newshour/science/more-than-200-chemical-plants-must-reduce-toxic-emissions-under-new-epa-rule
Сигнали
пбс
ВАШИНГТОН (АП) - Повеќе од 200 хемиски фабрики ширум земјата ќе бидат потребни за да се намалат токсичните емисии кои веројатно ќе предизвикаат рак според новото правило издадено во вторник од Агенцијата за заштита на животната средина. Правилото ја унапредува посветеноста на претседателот Џо Бајден за еколошка правда со испорачување ...
247866
Сигнали
https://www.dailymail.co.uk/news/article-13307487/How-escape-climate-change-tropical-paradise-Relocate-Scotland.html?ito=1490&ns_campaign=1490&ns_mchannel=rss
Сигнали
Dailymail
Како да избегате од климатските промени во тропски рај? Преместете се во Шкотска... Жителите на Карибите поднесоа извештај до Владата на ОК во кој се поставуваат предлози за населување во нов „економски град“ северно од границата за... да ги победи поплавите Од Пола Мареј Објавено: 18:24 EDT, 14 април 2024 година | Ажурирано:...
97042
Сигнали
https://www.desmog.com/2023/08/18/fossil-fuel-asks-court-to-dismiss-honolulu-climate-lawsuit/
Сигнали
Дезмог
Сослушувањето, кое траеше нешто повеќе од еден час, беше првпат судот да заседава по разорните шумски пожари во Мауи. Седницата беше отворена со миг молк за жртвите, во тој момент брои 111 потврдени жртви - голем број државни функционери велат дека сигурно ќе се зголеми. Сè уште не е јасно колку климатските промени одиграа улога во пожарот во Мауи, кој беше поврзан со невообичаено ветровито и суви услови на островот.
28060
Сигнали
https://www.reuters.com/article/us-indonesia-floods-climate-change/after-indonesias-deadly-floods-few-hear-climate-wake-up-call-idUSKBN1Z305X?utm_source=reddit.com
Сигнали
Ројтерс
Поплавите во кои загинаа 60 луѓе во главниот град на Индонезија по најголемите врнежи од почетокот на евиденцијата треба да бидат повик за будење за климатските промени во еден од најголемите светски емитери на јаглерод, велат еколошките здруженија.
62220
Сигнали
https://www.mdpi.com/2071-1050/15/11/8787
Сигнали
Мдпи
5. Заклучоци Оваа студија има за цел да спроведе компаративна анализа на влијанието на EPU врз ES мерено со емисиите на стакленички гасови во 19 развиени економии во развој. За оваа анализа, студијата употреби здружена OLS и квантилна регресија за детално да ги испита инсинуациите на EPU за емисиите на стакленички гасови низ ...
210334
Сигнали
https://wattsupwiththat.com/2024/02/23/climate-change-weekly-497-a-proposal-to-fix-science-education/
Сигнали
Wattsup со тоа
Х. Стерлинг Барнет
ТРЕБА ДА СЕ ПРЕТПЛАТЕТЕ НА КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ НЕДЕЛНО.
ВО ОВОЈ БРОЈ:

Предлог да се поправи научното образование
Видео на неделата: Борба за данок на јаглерод! Илон Маск против Стив Милој од JunkScience.com
ОН велат дека житните култури повторно поставиле рекорд во 2023 година
Тралирањето на дното придонесува за милиони тони...
105231
Сигнали
https://patch.com/new-jersey/bridgewater/somerset-county-now-accepting-food-donations-first-saturday-e-waste-drop
Сигнали
далноводи
округот Сомерсет, Њу Џерси - Во обид да се прошири помошта на округот Сомерсет за донации на храна, жителите сега можат да остават конзервирана храна и нерасипливи предмети на бесплатните, Првата сабота и настаните за фрлање е-отпад на 9 септември. Донациите ќе да бидат доставени до мрежата на банка за храна во Сомерсет...
247797
Сигнали
https://www.solarpowerworldonline.com/2024/04/sol-systems-enters-into-solar-panel-recycling-agreement-with-solarcycle/
Сигнали
Solarpowerworldonline
Sol Systems склучува договор за рециклирање на соларни панели со SolarCycle
Од Кели Пикерел | 16 април 2024 година, Sol Systems се согласи да ги рециклира сите соларни панели кои се на крајот на животот или оштетените соларни панели преку SolarCycle. Соларниот изведувач безбедно рециклирал панели од заедничка соларна низа во Небраска кои биле ...
77648
Сигнали
https://webnahad.net/navigating-the-pitfalls-building-a-successful-iot-business/
Сигнали
Webnahad
What is IoT, and How Does it Work?
The Internet of Things (IoT) is a revolutionary concept that has transformed the way we interact with the world around us. It refers to the network of interconnected physical devices, vehicles, appliances, and other objects embedded with sensors, software, and...
229866
Сигнали
https://investorplace.com/2024/03/the-top-7-growth-stocks-to-buy-if-you-want-to-5x-your-portfolio/
Сигнали
Инвеститор место
Еве седум акции со неверојатен раст што треба да размислат за купување, за оние кои сакаат да ја умножат вредноста на своето портфолио
Најновата вест од мартовскиот состанок на Федералните резерви беше музика за моите уши. Федералниот комитет за отворен пазар ги откри плановите не само за еден или два, туку потенцијално ...
151889
Сигнали
https://www.theguardian.com/environment/2023/dec/08/australia-commits-150m-to-climate-finance-for-vulnerable-pacific-countries
Сигнали
Чувар
The Australian government has pledged A$150m climate finance for Pacific countries, but has not contributed to a newly created global loss and damage fund.Nearly 200 countries reached an historic consensus agreement on the first day of the Cop28 climate summit in Dubai to set up the loss and...
21125
Сигнали
https://www.theguardian.com/science/2018/sep/21/nasa-new-satellite-ice-melt-ice-sat-2-launches
Сигнали
Гардијан
Креацијата од 1 милијарда долари, која трае деценијата, може да ја измери висината и дебелината на ледените плочи во рок од еден сантиметар
264037
Сигнали
https://www.welivesecurity.com/en/we-live-science/talk-climate-change-people-action-interview-katharine-hayhoe/
Сигнали
Welivesecurity
„Кога зборувам за климатските промени со луѓе, речиси и да не поминувам време на науката за климатските промени“, вели Кетрин Хејхо, водечки комуникатор за климатски науки и говорник во Стармус Земја: Иднината на нашата домашна планета. Фестивалот е скоро тука, а ние со задоволство објавуваме...
261366
Сигнали
https://www.prweb.com/releases/venom-blackbook-zero-14-honored-with-best-business-laptop-award-302140871.html
Сигнали
Првеб
"Our current customers are our future suppliers"

Објавете го ова


High Performance Laptops covers reviews, news and features of high-end laptops. The global nature of the products on test and the announcements about them make all articles relevant globally. Managed by renowned tech journalist...
222389
Сигнали
https://www.futurity.org/fish-scales-pollution-3191542/
Сигнали
Иднина
Researchers have discovered how heat-treated fish scales can be upcycled for pollution control and encryption.
The food and aquaculture sectors generate a huge amount of fish scale waste from processes such as preparation, canning, filleting, salting, and smoking. Disposal of fish scale waste in...
255287
Сигнали
https://www.expressandstar.com/news/local-hubs/wolverhampton/2024/04/30/how-your-council-ranks-in-performance-league-tables/
Сигнали
Expressandstar
The table, using data from the Office for Local Government, ranked Wolverhampton Council 305th out of 318 local authorities across England and Wales.However, council leader Councillor Stephen Simkins described the rankings as 'unjust and unfair', saying they were unfairly skewed towards borrowing...
100035
Сигнали
https://theconversation.com/worlds-beaches-are-changing-because-of-climate-change-green-thinking-is-needed-to-save-them-211953
Сигнали
Разговорот
Coastlines - the interface between land and sea - lie at the frontline in the battle against climate change impacts. Globally, almost 1 billion people now live within 10km of a coastline and the same number live in areas less than 10 metres above sea level. These populations face some of the world's biggest climate hazards, such as coastal floods from rising sea levels and the effects of hurricanes and tropical storms, which are becoming more frequent and deadly.
162377
Сигнали
https://www.greenbiz.com/article/3-steps-secure-buy-your-sustainability-strategy
Сигнали
Гринбиз
Еден од најголемите предизвици со кои се соочуваат оние кои работат во ESG е како да се обезбеди прифаќање во целиот бизнис за нова стратегија за одржливост и политиките што следат. Водењето без авторитет често се наведува како примарна пречка за практичарите.
Раното и често стекнувањето купување е најмногу...
46491
Сигнали
https://www2.deloitte.com/us/en/insights/topics/marketing-and-sales-operations/global-marketing-trends.html
Сигнали
Делоит
Глобалните маркетиншки трендови за 2023 година нудат четири трендови кои би можеле да им помогнат на маркетерите подобро да придонесат за успехот на брендот и да ги водат CMO додека поставуваат приоритети.
35658
Сигнали
https://stv.tv/news/politics/1415919-scotland-vows-90-per-cent-cut-in-emissions-by-2050/
Сигнали
Архива на новости
Секретарот за животна средина откри детали од новиот владин предлог-закон за климатски промени.
257943
Сигнали
https://thecityfix.com/blog/the-impacts-of-el-nino-go-far-beyond-water/
Сигнали
TheCityfix
Во текот на изминатите неколку месеци, климатскиот модел Ел Нињо наруши различни региони и сектори ширум светот. Зимбабве неодамна прогласи состојба на катастрофа, главно поради сушата предизвикана од Ел Нињо. Градската власт во Богота, Колумбија, објави рационализација на водата бидејќи нивото на резервоарите падна на критично ниско ниво, ограничувајќи ја употребата на вода за приближно 10 милиони луѓе.