Владата

Од владите кои ја модернизираат нивната употреба на технологија до креирање иновативни политики за управување со нашите животи - оваа страница ги покрива трендовите и новостите кои ќе влијаат на иднината на владеењето.

категорија
категорија
категорија
категорија
Во тренд предвидувањаНовифилтри
241013
Сигнали
https://www.cp24.com/news/hydro-explosion-leaves-toronto-utility-workers-injured-customers-without-power-1.6836234
Сигнали
CP24
Пожарот во Торонто вели дека екипите го примиле повикот околу 12:55 часот за хидро-свод во булеварот Лејк Шор и областа Дон Роудвеј, каде што можеше да се види слаб чад и магла што доаѓа од трезорот. Таму двајца возрасни машки работници биле пренесени во болница. Болничарите велат дека еден од лицата се здобил со тешки повреди кои не се опасни по живот, додека другиот се здобил со полесни повреди.
145283
Сигнали
https://www.benzinga.com/markets/cryptocurrency/23/11/35978700/bitdeer-joins-forces-with-nvidia-in-cloud-service-launch
Сигнали
Бензигана
Bitdeer Technologies Group BTDR, водечки во blockchain и компјутери со високи перформанси, неодамна објави стратешко партнерство со NVIDIA Corporation NVDA, што означува значајна пресвртница во своето патување. Оваа соработка го најавува лансирањето на Bitdeer AI Cloud, поставувајќи ја сцената...
19427
Сигнали
http://www.sciencemag.org/news/2018/06/skyscrapers-could-soon-generate-their-own-power-thanks-see-through-solar-cells
Сигнали
Списание за наука
Соларните прозорци апсорбираат ултравиолетова и инфрацрвена светлина додека дозволуваат видливата светлина да помине низ
99580
Сигнали
https://www.eweek.com/artificial-intelligence/deloitte-cloud-and-ai/
Сигнали
Недела
Содржините и препораките на производите на eWEEK се уреднички независни. Можеби ќе заработиме кога ќе кликнете на линкови до нашите партнери. Научи повеќе. Зборував со Дејвид Линтикум, главен службеник за стратегија за облак за Deloitte Consulting, за тоа како облакот овозможува претпријатие AI; тој, исто така, ја предвиде иднината на овие испреплетени технологии кои се појавуваат.
119351
Сигнали
https://bloggerspassion.com/best-cloud-hosting/
Сигнали
Блогерска страст
Облак хостинг е НАЈДОБРИОТ избор за оние кои бараат врвни брзини на веб-локации и безбедност отпорна на куршуми.
Обезбедувачите на хостинг во облак користат мрежа од оддалечени сервери наместо физички единечен сервер.
Но... има премногу веб-домаќини кои нудат услуги за хостирање облак.
Која е најдобрата? Доколку ...
118083
Сигнали
https://www.solardaily.com/reports/URW_to_go_solar_to_cut_carbon_at_retail_complexes_999.html
Сигнали
Соларно дневно
Операторот за недвижнини Unibail-Rodamco-Westfield (URW) во вторникот изјави дека ќе се сврти кон соларните панели за да помогне во намалувањето на јаглеродниот отпечаток на неговите малопродажни комплекси. Компанијата ги претстави плановите да достигне јаглеродна неутралност во директните емисии во нејзините малопродажни комплекси до 2030 година, при што 90 проценти доаѓаат од намалувања и 10 проценти од неутрализирање.
257685
Сигнали
https://learningmole.com/under-the-sea-exploring-marine-life-probabilities/
Сигнали
Крт за учење
Под морето: Под пространоста на површината на океанот лежи свет преполн со живот, свет кој во голема мера останува мистерија за нас. Додека се трудиме да ги разбереме изобилството и моделите на морскиот живот, постојано се потсетуваме на клучната улога на океанот во одржувањето на нашата планета.
Под...
104462
Сигнали
https://www.newstrail.com/global-lithium-ion-battery-pack-market-surges-to-88-46-billion-by-2033/
Сигнали
Њустраил
Според новата истражувачка студија Fact.MR, глобалната продажба на литиум-јонски батерии се очекува да достигне 63.32 милијарди американски долари во 2023 година и 88.46 милијарди долари до крајот на 2033 година. Од 2023 до 2033 година, глобалната литиум-јонска батерија се очекува пазарот на пакети да порасне на 3.CAGR. Пазарот на литиум-јонски батерии е камен-темелник на модерниот енергетски пејзаж, поттикнувајќи ги иновациите во преносливата електроника, електричните возила (ЕВ) и системите за обновлива енергија.
187792
Сигнали
https://www.scmp.com/news/asia/east-asia/article/3249923/japans-reliance-foreign-workers-increases-amid-deepening-labour-shortage-ageing-population
Сигнали
Scmp
Јапонија Дознајте повеќе Странските работници во Јапонија ја надминаа бројката од 2 милиони за прв пат досега, нагласувајќи ја зголемената зависност на нацијата од надворешна работна сила за да го ублажи недостигот на работна сила Виетнам беше најголемиот снабдувач на работници до крајот на 2023 година, со околу 51 процент од луѓето. кои влегоа во земјата како „технички практиканти“ Јапонија Блумберг.
208591
Сигнали
https://www.forbes.com/sites/charliefink/2024/02/22/digs-puts-ai-in-the-center-of-building-a-home/
Сигнали
Форбс
Мајк Роу, водител на ТВ „Валкани работни места“. Мајк Роу
Digs, платформа за соработка со вештачка интелигенција за градежници и сопственици на куќи, денес објави значително проширување на способностите за вештачка интелигенција (ВИ) на својата платформа за градење и управување со домови. Дополнително, Дигс најави стратешка ...
232294
Сигнали
https://allafrica.com/stories/202403260016.html
Сигнали
Алафрика
Предизвиците на нигерискиот енергетски сектор се огромни, но ситуацијата не е безнадежна. Нигеријците се борат со несоодветното снабдување со електрична енергија многу децении, и се чини дека не му се гледа крај на темнината што се доживува од југ кон север и од запад кон исток.
73107
Сигнали
https://telecom.economictimes.indiatimes.com/news/telecom-equipment/5g-subscriptions-in-india-to-reach-700-million-by-end-2028-ericsson/101155359
Сигнали
Телеком
НОВО ДЕЛХИ: Индија доживува масовно распоредување на мрежата и стана најбрзо растечкиот пазар на 5G на глобално ниво, според Ericsson, бидејќи шведскиот производител на опрема за телекомуникации ја ревидираше својата прогноза за претплати за 5G за земјата. Ериксон сега очекува Индија да има 700 милиони претплати за 5G -...
217940
Сигнали
https://www.pv-magazine.com/2024/03/06/perovskite-perovskite-silicon-tandem-solar-cell-achieves-record-breaking-efficiency-of-27-1/
Сигнали
Pv-магазин
Истражувачка група од Националниот универзитет во Сингапур (NUS) направи соларна ќелија со тројно спојување перовскит-перовскит-силициум што интегрира јони на цијанат (OCN) во апсорбер на перовскит со ултра широк опсег (UWBG). „Инкорпорирањето на OCN јони значително ја намалува нерадијативната рекомбинација во перовскитниот филм со ултра широк опсег“, изјави главниот автор на истражувањето, Ји Хоу, за списанието pv.
108720
Сигнали
https://www.forbes.com/sites/delltechnologies/2023/09/21/the-secret-to-more-reliable-energy-delivery-lies-in-application-orchestration/
Сигнали
Форбс
Потребата за централизиран, автоматизиран пристап кон операциите на работ расте. Дознајте како корпорацијата Итон го решава овој предизвик со Dell NativeEdge.
Трансформирањето на распоредувањето и управувањето со вашиот edge имот ви овозможува да го искусите целосниот потенцијал на случаите за користење на работ и да постигнете нови нивоа...
117490
Сигнали
https://www.forbes.com/sites/gauravsharma/2023/10/08/abu-dhabi-in-first-wind-farm-launch-as-2gw-solar-project-nears-completion/
Сигнали
Форбс
Ветерни турбини во пустински пејзаж на зајдисонце.getty
Обединетите Арапски Емирати Абу Даби ја иницираа својата прва програма за електрична енергија од ветер во полето на користење, жешка веднаш по откривањето на четвртиот по големина ветерен парк во светот.
Како дел од иницијативите ширум Емиратите, компанијата за чиста енергија во Абу Даби Masdar...
101127
Сигнали
https://economictimes.indiatimes.com/markets/stocks/news/indias-renewable-energy-ambitions-could-exceed-500-gw-says-isa-dg-ajay-mathur/articleshow/103150829.cms
Сигнали
Economictimes
Њу Делхи: Индија е подготвена не само да ја постигне својата амбициозна цел од 500-гигавати капацитет за обновлива енергија до 2030 година, туку и да ја надмине, поттикната од очекуваниот пад на цените на батериите до 2025 година, според Ајај Матур, генерален директор на Меѓународната соларна алијанса. (Е). Во еден...
107693
Сигнали
https://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/Small-Oilfield-Service-Companies-May-Have-Big-Upside.html
Сигнали
Цената на нафтата
Пазарот би можел да биде подготвен да направи остар пресврт повисоко во вреднувањата на помалите компании за услуги на нафтените полиња-OFS. Од мај оваа година, поголемите играчи со мултинационални отпечатоци како што се Халибартон, (NYSE:HAL) и Шлумбергер, (NYSE: SLB) немилосрдно се собраа. HAL се зголеми за 66%, а SLB се зголеми за 50% од најниските мај.
150852
Сигнали
https://reneweconomy.com.au/another-dud-snowy-hydro-project-squandering-over-1-5bn-of-taxpayers-money/
Сигнали
Обновување на економијата
Најголемиот дел од медиумското внимание на двата мега-проекти на Snowy Hydro е насочено кон шемата за пумпање хидрохидро Snowy 2.0, разбирливо поради нејзиниот обем.
Намотката „нагласени“ на Snowy 2.0 го вклучува нејзиниот неодамнешен „преглед и ресетирање“ на 12 милијарди долари (тоа навистина е повеќе од 25 милијарди долари кога сите трошоци се ...
132754
Сигнали
https://www.javacodegeeks.com/2023/11/supercloud-computing-a-new-frontier-in-cloud-technology.html
Сигнали
Javacodegeeks
Во денешниот технолошки пејзаж кој брзо се развива, побарувачката за решенија за облак компјутери достигна невидени нивоа. Бидејќи организациите од сите големини се повеќе се потпираат на облакот за да ги подобрат своите операции, се појави нов тренд кој ветува дека ќе го преобликува начинот на кој размислуваме за облак компјутерите.
82831
Сигнали
https://landscape-online.org/index.php/lo/article/view/LO.202192
Сигнали
Пејзаж-онлајн
Abdo, P., Huynh, BP, Irga, PJ, Torpy, FR 2019. Евалуација на протокот на воздух низ биофилтер со активен зелен ѕид. Урбано шумарство и урбано позеленување 41, 75-84. DOI:10.1016/j.ufug.2019.03.013
DOI: https://doi.org/10.1016/j.ufug.2019.03.013
Абиџит, К.В., Кумар, П., Галагер,...
235092
Сигнали
https://www.foxnews.com/tech/monster-plane-lands-anywhere-delivering-giant-wind-turbine-blades-without-roads
Сигнали
Фоксњуз
Придружете се на Fox News за пристап до оваа содржина Плус специјален пристап до избрани статии и други премиум содржини со вашата сметка - бесплатно. Ве молиме внесете валидна е-маил адреса. Со внесување на вашата е-пошта и притискање на продолжи, се согласувате со Условите за користење и Политиката за приватност на Fox News, кои...
123879
Сигнали
https://metrology.news/bmw-group-subsidiary-becomes-majority-shareholder-agile-robots/
Сигнали
Метрологија
Технолошката компанија со седиште во Минхен Agile Robots AG се приклучува на idealworks, подружница на BMW Group основана на крајот на 2020 година, како стратешки инвеститор. Како компанија за длабока технологија, idealworks значително ја промовира индустриската автоматизација во производството и логистиката преку развивање на роботски екосистем.