Одбрана

Боречки роботи, давеници, супер војници, идни борбени стратегии - оваа страница ги покрива трендовите и новостите што ќе ја водат иднината на одбраната.

категорија
категорија
категорија
категорија
Во тренд предвидувањаНовифилтри
141071
Сигнали
https://www.foxnews.com/us/army-sends-letter-troops-dismissed-refusing-covid-vaccine-amid-militarys-recruitment-woes
Сигнали
Фоксњуз
Главните наслови на Фокс Њуз Флеш се тука. Проверете што кликнува на Foxnews.com. Армијата на САД испрати писмо до поранешните припадници на војската отпуштени поради одбивањето на вакцината за Ковид-19, информирајќи ги дека можат да побараат корекција на нивната евиденција за отпуштање, бидејќи воениот огранок наводно се бори ...
218367
Сигнали
https://www.energy-pedia.com/news/usa/bae-systems-launches-methanesat-satellite-to-provide-critical-global-greenhouse-gas-emissions-data-194433
Сигнали
Енергија-педија
BAE Systems слави заедно со своите клиенти во Фондот за заштита на животната средина (EDF) по успешното лансирање на сателитот MethaneSAT од вселенската база Ванденберг во Калифорнија денес. Сателитот ќе ѝ обезбеди на јавноста веродостојни научни податоци за изворите и обемот на емисиите на метан на глобално ниво, со крајна цел да се намалуваат во блиска иднина.
199076
Сигнали
https://www.spacedaily.com/reports/MethaneSAT_Set_to_Transform_Global_Methane_Emission_Tracking_with_Advanced_Technology_999.html
Сигнали
Просторно
Ball Aerospace означи значајна пресвртница во мониторингот на животната средина со доставување на сателитот MethaneSAT до вселенската база Ванденберг во округот Санта Барбара, Калифорнија, поставувајќи го теренот за негово лансирање следниот месец. Оваа клучна мисија, развиена во соработка со MethaneSAT, LLC - подружница на непрофитниот Фонд за заштита на животната средина (EDF) - има за цел да обезбеди неспоредливи увиди во обемот и изворите на глобалните емисии на метан, клучен фактор во борбата против климатското затоплување.
90910
Сигнали
https://www.zerohedge.com/military/confidence-us-military-lowest-point-26-years-gallup-poll
Сигнали
Zerohedge
Автор на Рајан Морган преку The Epoch Times, Довербата во една од најдоверливите институции во САД, војската, падна на најниската точка во повеќе од 25 години, според новата анкета на Галуп. Во понеделникот, Галуп сподели резултатите од јунската анкета, која покажа околу 60 ...
20402
Сигнали
https://www.youtube.com/watch?v=tGaSmvSv8jI&feature=youtu.be
Сигнали
Институтот Хадсон
Контраадмиралот Крис Пари и Артур Херман разговараат за природата на современите конфликти на море и за војната во Фолкланд.
102729
Сигнали
https://www.codastory.com/waronscience/satellite-debris-crash-climate-change/
Сигнали
Кодасторија
Беше февруари 2009 година и требаше да се случи катастрофа на 500 милји над Сибир: мртов руски сателит, Космос-2251, беше на директен судир со комуникациски сателит управуван од Иридиум, американска компанија. Орбитите на двајцата обвиткани околу земјината топка, нивните патеки формираа џин Како што се приближуваа еден кон друг, на секој што гледаше ќе му беше јасно дека се упатија кон точно погрешно место во точно погрешно време. .
18691
Сигнали
https://www.vox.com/2014/5/16/5723366/UN-debate-killer-robots-autonomous
Сигнали
Vox
ОН штотуку одржа долга сесија за екипирање на роботиката што може да убива луѓе во војни. Тоа е затоа што воената роботика може да ги спречи воените злосторства - или да ги овозможи.
85411
Сигнали
https://247wallst.com/special-report/2023/07/20/this-is-the-nation-with-the-most-military-submarines-see-where-the-us-ranks/
Сигнали
247 ѕид
На глобалната сцена, воената моќ на една нација често се мери според големината и технолошкиот напредок на нејзиното оружје. Како што модерното војување еволуираше во скришум и тајни операции, подморниците станаа сè поважно средство за проектирање моќ низ светот.
Подморниците...
114276
Сигнали
https://www.forbes.com/sites/erictegler/2023/10/03/what-does-air-force-interest-in-more-powerful-engines-for-ccas-mean/
Сигнали
Форбс
Кратос XQ-58 Valkyrie лансира за пробна мисија на 22 август во воздухопловната база Еглин, Флорида. Но, воздухопловните сили очигледно бараат поголема моќ. Фотографија на американското воено воздухопловство/втора потполковничка Ребека Абордо
Воздухопловните сили ги разгледувале ...
220076
Сигнали
https://www.marinelink.com/news/babcock-delivers-refitted-hms-st-albans-512102
Сигнали
Marinelink
Одбранбената компанија Babcock International ја испорача фрегатата од тип 23 HMS St. Откако ќе завршат тековните морски испитувања, ХМС Сент Албанс, со нејзиниот 178-член екипаж, ќе се врати во морето како најнапредна, опремена и најспособна фрегата од типот 23 во флотата на Кралската морнарица, која може да се пофали со системи за оружје и радар од следната генерација , според Бабкок.
242040
Сигнали
https://www.army-technology.com/news/norway-focus-on-munitions-ships-and-air-defence-in-new-defence-plan/
Сигнали
Армиско-технологија
Вооружените сили на Норвешка ќе добијат значително засилување во текот на следните 12 години, при што трошоците за одбрана ќе достигнат 1624 милијарди Nkr (152 милијарди долари) - тоа е двојно повеќе од сега - Владата ќе набави нови платформи и опрема за модернизација на својот наследен инвентар.
„Овој долгорочен план предлага голем број на ...
218360
Сигнали
https://www.thesun.co.uk/news/26383713/mh370s-search-new-technology-mystery/
Сигнали
Сонцето
Експерт од MH370 верува дека ќе биде потребна „една последна потрага“ за да се пронајде исчезнатиот авион и да се стави крај на најголемата воздушна мистерија во светот десет години. Пензионираниот британски воздушно-вселенски инженер Ричард Годфри долго време сугерираше дека технологијата на радиофреквенција може да ги содржи одговорите на последниот лет на осудениот...
101316
Сигнали
https://sofrep.com/news/revolutionizing-naval-warfare-the-uss-zumwalts-hypersonic-upgrade/
Сигнали
Софреп
Најсовремениот разурнувач со наведувани проектили USS Zumwalt (DDG-1000) пристигна на 19 август во бродоградбата Ингалс во Паскагула, Мисисипи, започнувајќи со трансформативен двегодишен процес на модернизација кој ветува редефинирање на поморската војна. Овој стратешки маневар, оркестриран од ...
215047
Сигнали
https://www.spacewar.com/reports/Multi_orbit_SATCOM_solution_by_Hughes_selected_for_AFRLs_DEUCSI_initiative_999.html
Сигнали
Просторен простор
Hughes Network Systems, LLC (Hughes), филијала на EchoStar Corporation (NASDAQ: SATS), обезбеди клучен договор од SES Space and Defense, подружница на SES, за да испорача софистицирано, софтверски дефинирано решение за сателитски комуникации (SATCOM) приспособено за програмата за одбранбени експерименти на американските воздухопловни сили со користење на комерцијален вселенски интернет (DEUCSI).
160852
Сигнали
https://www.cnbc.com/2023/12/19/houthi-attacks-in-red-sea-maersk-begins-rerouting-via-southern-africa.html
Сигнали
CNBC
Данскиот бродски гигант во вторникот потврди дека неговите бродови кои треба да транзитираат по Црвеното Море и Аденскиот Залив ќе тргнат по рутата Кејп на добра надеж околу југот на Африка по серијата напади на милитантите Хути од Јемен. Заедно со мноштво други фирми, компанијата претходно објави привремена пауза на сите патувања низ премините.
261432
Сигнали
https://cleantechnica.com/2024/05/10/us-department-of-defense-catches-green-hydrogen-fever/
Сигнали
Cleantechnica
Пријавете се за дневни ажурирања на вести од CleanTechnica на е-пошта. Или следете не на Google News! Американското Министерство за одбрана го поттикна пазарот за соларна енергија за време на администрацијата на Обама, појавувајќи се како моќен ран усвојувач и голем купувач на фотоволтаична технологија. Сега Пентагон се подготвува да се сврти кон полето на микромрежата со водородни горивни ќелии.
166866
Сигнали
https://allafrica.com/stories/202312280045.html
Сигнали
Алафрика
Жителите велат дека терористите извршуваат „безмилосни“ напади по секоја воена операција. Жителите на државите Сокото, Замфара и Кацина на северозапад се сведоци на, како што го опишаа, пораст на терористичките активности по воените офанзиви кои доведоа до убивање на многу терористи во регионот.
128337
Сигнали
https://news.yahoo.com/days-instead-months-defence-ministry-170735064.html
Сигнали
Вести
Украинското Министерство за одбрана за прв пат одобри нови модели на беспилотни летала по поедноставена процедура, која беше одобрена од Кабинетот на министерството пред некој ден, а соодветните термини ги скрати на неколку дена наместо на месеци.Извор: Ова беше објавено од Михаило Федоров, заменик...
237841
Сигнали
https://kyivindependent.com/russia-claims-drones-hit-industrial-facilities-in-tatarstan/
Сигнали
Kyivindependent
Поддржете го независното новинарство во Украина. Придружете ни се во оваа борба.


Забелешка на уредникот: Оваа статија се ажурира. Украинската воена разузнавачка агенција (ХУР) гаѓаше производствен капацитет за јуришни беспилотни летала од типот Шахед во руската Република Татарстан, изјави извор од ХУР за киевската...
112138
Сигнали
https://sputnikglobe.com/20230929/us-reportedly-watching-learning-from-russian-performance-in-ukraine-special-military-operation--1113812199.html
Сигнали
Спутникглоуб
Според Конгресната служба за истражување на сопствената влада на САД, во една или друга форма за огромното мнозинство од младото постоење на земјата. Сега, новиот извештај ги документира лекциите што земјата ги учи за следната војна додека руските трупи се борат во Донбас. Написот, за одбранбените вести, ги опишува предизвиците со кои се соочуваат војниците во ерата на распространета технологија.
161706
Сигнали
https://www.thehindu.com/opinion/op-ed/indias-defence-budgeting-and-the-point-of-deterrence/article67659048.ece
Сигнали
Техинду
Програмата за борбени авиони за среден повеќенаменски (MMRCA) на индиските воздухопловни сили (IAF) ја заслужи тајноста дека е „мајка на сите набавки“ поради нејзината цена, која беше зацртана на околу 10 милијарди долари во 2007 година. Една деценија подоцна, купувањето на 36 авиони Рафал беа со ограничена вредност бидејќи барањето беше за 126 авиони.
165254
Сигнали
https://www.thefirearmblog.com/blog/2023/12/26/fbi-choses-aimpoint-duty-rds-compm4s/
Сигнали
Огнениот блог
На нишаните со црвени точки Aimpoint веројатно не им треба воведување на нашите читатели. Помина нешто повеќе од една година откако го прегледав новиот Aimpoint Duty RDS, а сега се чини дека Федералното биро за истраги (ФБИ) дојде до истиот заклучок како мене - тоа е висококвалитетна црвена точка, со конкурентна цена и треба да купите еден. ФБИ штотуку му додели на Аимпоинт петгодишен договор, со максимален износ од 7 милиони долари за нишанот Duty RDS.