shëndetësor

Inovacionet e redaktimit gjenetik për shërimin e sëmundjeve; implantet që i bëjnë njerëzit mbinjerëzor; investimet e qeverisë që e bëjnë kujdesin shëndetësor më të përballueshëm—kjo faqe mbulon tendencat dhe lajmet që do të udhëheqin të ardhmen e kujdesit shëndetësor.

kategori
kategori
kategori
kategori
Parashikimet në trendTë rejafiltra
92161
Sinjalet
https://ucreview.com/crispr-and-crispr-associated-cas-genes-market-2023-product-development-and-manufacturer-landscape-thermo-fisher-scientific-editas-medicine-caribou-biosciences-crispr-therapeutics/
Sinjalet
Ucreview
The recent research report namely CRISPR and CRISPR-Associated (Cas) Genes Market prepared by MarketandResearch.biz considers the major regional market situations, key driving factors, major competitors, and size & scope of the market. The report evaluates segments of the global CRISPR and CRISPR-Associated (Cas) Genes market such as product type, end-user/application, and regions/countries.
195682
Sinjalet
https://www.channelnewsasia.com/singapore/not-profit-private-hospital-model-healthcare-moh-ong-ye-kung-parliament-4099741
Sinjalet
Channelnewsasia
Ne e dimë se është një sherr për të ndërruar shfletuesit, por ne duam që përvoja juaj me CNA të jetë e shpejtë, e sigurt dhe më e mira që mund të jetë. Për të vazhduar, përmirësoni në një shfletues të mbështetur ose, për përvojën më të mirë, shkarkoni aplikacionin celular.
22105
Sinjalet
https://www.youtube.com/watch?v=Ax1U04c4gaw
Sinjalet
Tregimi i Vonë vonë me James Corden
Pasi pamë një segment në "Kohë reale me Bill Maher" që trajton normat e obezitetit në Shtetet e Bashkuara, në të cilin teza e Bill është se turpërimi i dhjamit duhet të bëjë...
37566
Sinjalet
https://edition.cnn.com/2020/04/21/tech/vr-training-coronavirus/index.html
Sinjalet
CNN
Ndërsa spitalet në mbarë botën përballen me mungesa të rënda të profesionistëve shëndetësorë, njerëzit po hiqen nga mënjanë për të ndihmuar pacientët me COVID-19 – edhe ata me pak ose aspak përvojë në trajtimin e sëmundjeve infektive.
205981
Sinjalet
https://madison.com/news/state-regional/government-politics/wisconsin-medical-marijuana-bill-assembly-legislature/article_2a84db94-cc1a-11ee-9bc0-cf7b03fbdce1.html
Sinjalet
Madison
Propozimi i republikanëve të Wisconsin për të legalizuar marijuanën mjekësore në shtet duket se nuk ka gjasa të kalojë vijën e finishit këtë seancë legjislative, tha të enjten Kryetari i Asamblesë Robin Vos. Vos, R-Rochester, u tha gazetarëve se beson se ka vota të mjaftueshme në Kuvend për të kaluar masën, por tha se dhoma duket e paaftë për të arritur një marrëveshje me Senatin e shtetit.
18223
Sinjalet
https://singularityhub.com/2019/03/10/how-three-people-with-hiv-became-virus-free-without-drugs/#sm.001yb29jm13dsfjd103ou324mad3c
Sinjalet
Qendër e njëjësisë
Emëruesi i përbashkët është se të tre personat morën transplantim të qelizave burimore të gjakut për kancerin e gjakut. Largimi i HIV-it ishte pothuajse një efekt anësor me fat.
190437
Sinjalet
https://www.psypost.org/2024/01/groundbreaking-research-unpacks-genetic-and-environmental-factors-linked-to-gaming-habits-221095
Sinjalet
Psipost
A groundbreaking study published in JCPP Advances has revealed new insights into how genetics and environment shape gaming habits. The research, focusing on twins, found that genetics play a more significant role in boys' gaming behavior over time, while environmental factors are more influential in girls' gaming habits.
181762
Sinjalet
https://today.ucsd.edu/story/ai-harnesses-tumor-genetics-to-predict-treatment-response
Sinjalet
Sot
One of the challenges in understanding how tumors respond to drugs is the inherent complexity of DNA replication — a mechanism targeted by numerous cancer drugs.
"Hundreds of proteins work together in complex arrangements to replicate DNA," Ideker noted. "Mutations in any one part of this system...
142780
Sinjalet
https://thewhistler.ng/customs-hands-over-siezed-cannabis-sativa-india-hemp-other-illegal-substances-worth-millions-to-ndlea/
Sinjalet
Thewhistler
#mc_embed_signup{background:#fff; clear:left; font:14px Helvetica,Arial,sans-serif; width:90%;}
/* Add your own Mailchimp form style overrides in your site stylesheet or in this style block.
We recommend moving this block and the preceding CSS link to the HEAD of your HTML file. */
(function($)...
53067
Sinjalet
https://www.thestar.com.my/tech/tech-news/2023/05/06/new-brain-scanner-can-read-thoughts---or-at-least-some-of-them
Sinjalet
Ylli
UASHINGTON: Studiuesit amerikanë kanë përdorur skanerë truri dhe inteligjencë artificiale për të regjistruar të paktën përafërsisht disa lloje mendimesh në subjektet e testimit të gatshëm. Një dekoder që ata zhvilluan ishte në gjendje të riprodhonte përafërsisht atë që po kalonte nëpër mendjet e pjesëmarrësve në situata të caktuara eksperimentale me ndihmën e ...
133492
Sinjalet
https://www.nature.com/articles/s41589-023-01475-3?code=8df81994-3d34-4791-a4f1-dd43763cd736&error=cookies_not_supported
Sinjalet
Natyrë
Komander, D. & Rape, M. Kodi i ubiquitin. Annu. Rev. Biochem. 81, 203-229 (2012).Neni
CAS-it
PubMed

Google Scholar
Jiang, X. & Chen, Z. J. Roli i ubiquitilimit në mbrojtjen imune dhe evazionin patogjen. Nat. Rev. Immunol. 12, 35-48 (2011).Neni
PubMed

Google Scholar
...
138205
Sinjalet
https://www.nature.com/articles/d41586-023-03590-6?code=87512bdd-7376-4ea2-9c56-1bec01421d8e&error=cookies_not_supported
Sinjalet
Natyrë
Sickle-cell anaemia is marked by red blood cells that are misshapen and sticky, affecting blood flow.Credit: Eye Of Science/SPL


In a world first, the UK medicines regulator has approved a therapy that uses CRISPR gene editing as a treatment for diseases. The decision marks another high point...
179336
Sinjalet
https://www.futurity.org/artificial-intelligence-weaknesses-3166732/
Sinjalet
Ardhmëria
Ndani këtë artikullJu jeni të lirë ta ndani këtë artikull nën licencën Attribution 4.0 International.New research tries to reveal the weaknesses in artificial intelligence.
Machines interpret medical scanning images more accurately than doctors, they translate foreign...
114208
Sinjalet
https://medicalxpress.com/news/2023-10-largest-dataset-thousands-proteins-landmark.html
Sinjalet
Mjekësorexpress
Ky sajt përdor cookie për të ndihmuar me navigimin, për të analizuar përdorimin tuaj të shërbimeve tona, për të mbledhur të dhëna për personalizimin e reklamave dhe për të ofruar përmbajtje nga palët e treta. Duke përdorur faqen tonë, ju pranoni se keni lexuar dhe kuptuar Politikën tonë të Privatësisë dhe Kushtet e Përdorimit.
66508
Sinjalet
https://www.forbes.com/sites/williamhaseltine/2023/06/05/gut-problems-this-long-noncoding-rna-may-be-to-blame/
Sinjalet
Forbes
Although evolution awarded us with appendages and complex sensory systems, the human body, much like ... [+] a worm, is simply a large tube transporting food from one end to the other.Getty
It is hard to imagine that millions of years ago, humans and worms derived from a common ancestor. In fact,...
202691
Sinjalet
https://www.telegraph.co.uk/global-health/science-and-disease/china-has-been-experimenting-on-mutant-covid-strains/
Sinjalet
Telegraf
But despite the controversy and potential risks, it is not just Chinese scientists who are poking and prodding at coronavirus strains in a bid to better understand them.With the worst days of the pandemic behind us, there has been a boom in research dedicated to genetically modifying Covid...
93365
Sinjalet
https://www.retailcustomerexperience.com/news/mastercard-bans-marijuana-purchase-on-debit-cards/
Sinjalet
Përvoja e klientit me pakicë
Mastercard po udhëzon institucionet financiare që ofrojnë shërbime pagese për shitësit e kanabisit nëpërmjet një karte debiti Mastercard që të ndalojnë lejimin e transaksioneve me marihuanë. Vendimi lidhet me faktin se qeveria federale i sheh të paligjshme shitjet e kanabisit, tha një zëdhënës për Reuters, i cili citoi një raport të Bloomberg News.
80301
Sinjalet
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2023.1166168/full
Sinjalet
Kufijtë
Prezantimi
All the microorganisms that make up a specific environment are known as microbiomes and there are several that exist on or within the human body including: skin, respiratory tract, genitourinary tract, and the gastrointestinal tract. Each microbiome found on the human body...
91841
Sinjalet
https://medicalxpress.com/news/2023-08-sweet-spot-brain-halt-parkinson.html
Sinjalet
Mjekësorexpress
Ky sajt përdor cookie për të ndihmuar me navigimin, për të analizuar përdorimin tuaj të shërbimeve tona, për të mbledhur të dhëna për personalizimin e reklamave dhe për të ofruar përmbajtje nga palët e treta. Duke përdorur faqen tonë, ju pranoni se keni lexuar dhe kuptuar Politikën tonë të Privatësisë dhe Kushtet e Përdorimit.
140341
Sinjalet
https://www.nature.com/articles/d41586-023-03629-8?code=fe7331f7-891d-4b9f-bc5c-c6d83773e6e2&error=cookies_not_supported
Sinjalet
Natyrë
Taking cannabis is legal in several countries, but long-term use and addiction can have negative health consequences.Credit: Raul Arboleda/AFP via Getty


By analysing more than one million people's genomes, researchers have identified genes that could be linked to cannabis addiction. They also...
147263
Sinjalet
https://medicalxpress.com/news/2023-11-modular-chimeric-cytokine-receptors-car.html
Sinjalet
Mjekësorexpress
by St. Jude Children's Research Hospital


Two leucine zipper motifs endow ZipRs with constitutive signal transduction. a, Schematic of IL-2 receptor-based Zip2Rs with phosphorylated (p) JAK and receptors. b, Zip2R(1×) and Zip2R(2×) constructs. c, Left, transduction efficiency...
146411
Sinjalet
https://www.mdpi.com/2223-7747/12/23/4026
Sinjalet
Mdpi
1. Hyrje Mustarda e verdhë (Sinapis alba L.) është një kulturë jetike për sektorët e ushqimit dhe erëzave të bujqësisë çeke. Filloi në Lindjen e Mesme dhe rajonet e Mesdheut. Megjithatë, kjo kulturë është prodhuar në mbarë botën për mijëvjeçarë si një kulturë erëzash. Është mbjellë gjerësisht si një ...